Ni kommer till oss med en utmaning – vi finner rätt person att anta den.

 

 

Så har det varit sedan 2009 och vår inställning skiljer oss fortfarande från mängden: Vad de flesta kallar headhunting, kallar vi god dialog. Mer om hur vi tänker finns att läsa nedan. Välkommen!

 

IT-rekrytering med människan i fokus


”I vår värld är ett gott samtal alltid en invit till en långsiktig relation.”


Vi är en liten rekryteringsbyrå i en bransch med högt tempo. Men vi har ett stort nätverk i ett yrke där relationer betyder allt. Frågar du oss så finns det helt enkelt inga genvägar till lyckad IT-rekrytering. Det handlar om att ta kontakt, men framför allt om att hålla kontakt. Så har vi jobbat sedan start; uppsökande, med dina mål i fokus.

Att vi är få gör oss lättare att lära känna, och det är precis så vi vill ha det. Vi vet att en framgångsrik IT-rekrytering kan uppnås först när vi verkligen förstår varandra. IT-marknaden kan vi. Utan och innan. Så ju mer vi vet om era behov och önskemål, desto bättre uppfyller vi dem. Hos oss tar dialogen aldrig slut, för i vår värld är ett gott samtal alltid en invit till en långsiktig relation. Nu vill vi höra mer om er.

GB.jpg
 
 
 

 IT-rekrytering internationellt

 

Vi är en del av Continental Search Alliance; ett europeiskt nätverk av likatänkande rekryteringsbyråer. År av aktivt samarbete över gränserna har gett oss ett internationellt utrymme så att vi bättre kan göra det vi gör bäst – att skapa förutsättningar för nya möten och relationer. I dagsläget finns vi i Norge, Danmark, Finland, Sverige, Tyskland, Holland, Belgien, Spanien, Italien, Schweiz, Storbritannien, baltikum och Frankrike.

Så om ni vill expandera även utanför Sverige, har vi en lösning för hela ert rekryteringsbehov.

www.continental-search.com

 

Vi som jobbar här

 

Anders Jönsson
VD, Rekryteringskonsult
mobil +46 73 981 68 70
anders@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Ellen Kasholm
Researcher
mobil + 46 70 991 82 10
ellen@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

10.png

Sofia Johansson
Researcher
mobil + 46 70 854 39 79
sofia.johansson@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Max Moen
Rekryteringskonsult
mobil + 46 72 197 70 00
max@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Jenny Tallving
Rekryteringskonsult
mobil + 46 72 361 50 00
jenny@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Tea Dahlgren
Rekryteringskonsult
mobil + 46 70 824 91 50
tea@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

1506000369977.jpeg

Christoffer Thulin
Researcher
mobil + 46 73 253 60 00
christoffer@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

1506000516162.jpeg

Christina Strandelin
Rekryteringskonsult
mobil + 46 70 855 58 38
christina@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Henrik Mellring
Vice VD, Rekryteringskonsult
mobil + 46 73 320 43 24
henrik@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Andrea Nybäck
Rekryteringskonsult
mobil + 46 73 1414820
andrea@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Petra Jönsson
Ekonomiansvarig
mobil + 46 70 966 34 23
petra@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

Agnes Bergqvist HCM Partner

Agnes Bergqvist
Researcher
mobil + 46 73 158 60 00
agnes@hcmpartner.se
Besök mig på LinkedIn

GB.jpg

Referenser

 

"På eMarketeer hade vi behov av att rekrytera CTO och Lead Developer för att leda utvecklingen av vår produkt.På en extremt tuff marknad sökte vi stjärnor inom utveckling. HCM Partner har under hela processen, från kandidatpresentation till signerade kontrakt känts som ”en av oss”. Med stor kännedom om vårt företag och önskemål, personlig kontakt och vägledning har HCM Partner inte bara gett oss det vi letade efter, vi har fått ett Dream Team och ser fram emot nästa rekrytering."

Robert Baldinger, eMarketeer

 

"Vi är mycket nöjda med HCM Partner AB som har hjälpt oss med att rekrytera ett par svårfunna specialister. Detta har de gjort med stor framgång, samtidigt som de hela tiden hållit oss uppdaterade om marknaden och den pågående processen.”

Ingrid Olofsson, Nordea

"HCM Partner har lyckats finna svårfunnen IT-säkerhetskompetens där andra leverantörer tidigare gått bet. Vi är mycket nöjda med deras personliga engagemang och flexibilitet i vårt samarbete"

Peter Rigelius, Consultant Manager, Coresec

 

"HCM Partner has successfully recruited a number of highly qualified and skilled coworkers to Teradata Nordic throughout the years.  I´m very satisfied with their work and their personal and quick response to our needs.”

Julie Dürrler, HR Lead at Teradata

 

Kontakta oss

Allt börjar med ett samtal. Eller ett e-mejl. Vill du knacka oss på axeln så sitter vi på Gamla Brogatan 29 i centrala Stockholm, annars finner du våra uppgifter längre ner. Varmt välkommen.